דף הבית >> ייעוץ חינוכי >> ייעוץ והתאמת תמציות פרחי באך
 

בין שיטות הטיפול האלטרנטיבי השונות, ישנה שיטה המשתמשת בתמציות פרחי באך


השיטה פותחה ע"י רופא, חוקר והומאופת אנגלי בשם ד"ר אדוארד באך. ד"ר באך גילה במחקריו את הסגולות הטיפוליות של פרחים מסוגים שונים, והוא הפיק 38 תמציות שונות מפרחים, מניצנים, מעצים ומשיחים, המתאימות למצבים נפשיים שונים.

מאחורי פיתוח התמציות והשימוש בהן, עומדת התפיסה של חיבור בין גוף ונפש, שלפיה מצבים נפשיים עלולים להשפיע גם על המצב הפיזי, ושאיזון נפשי הוא גורם משמעותי בהחלמה ובריפוי של מחלות או פציעות. על פי ד"ר באך, כל אחד מ-38 המצבים הנפשיים שהגדיר נוצר על ידי יציאה מאיזון בתחום הנפשי והרגשי. השימוש בתמציות המתאימות נועד להחזיר את הנפש לאיזון וכך לטפל במצב הנפשי או הרגשי שנוצר.

38 התמציות השונות מחולקות לקטגוריות על פי התאמה לשבעה מצבים נפשיים שונים, בכל קטגוריה ישנן מספר תמציות המתאימות לדרכים השונות שבהן אותו מצב נפשי בא לידי ביטוי:
1.תמציות באך לטיפול בפחד – בקטגוריה זו ישנן 5 תמציות שונות עבור מצבים של פחד ממקור שאינו מוסבר ואינו ידוע לעומת פחד שמקורו ידוע ומוכר, פרצי היסטריה ופאניקה ועוד.
2.תמציות באך לטיפול באפאטיות ובניתוק מהמציאות – 7 תמציות שונות לטיפול בחולמנות, התעסקות בעבר על מנת לברוח מההווה, אדישות וייאוש וכדומה.
3.תמציות באך לטיפול בחוסר ביטחון עצמי – 6 תמציות לטיפול בחוסר יכולת לקבל החלטות, ולטיפול בשיקול דעת לקוי, בחוסר אמונה עצמית, בפסימיות, בהססנות, בספקנות ועוד.
4.תמציות באך לטיפול בתחושת בדידות – 3 תמציות לטיפול בנטייה להתבודדות וניתוק, במתח ובעצבנות ובקושי לריכוז עצמי.
5.תמציות באך לטיפול ברגישות יתר – 4 תמציות עבור מצבים של פגיעות גדולה מאוד, קושי להתנגד לאחרים, רגשות קשים וכדומה.
6.תמציות באך לטיפול בייאוש – 8 תמציות שנועדו לטפל בתחושות קורבנות, בעומס נפשי גדול, בחוסר קבלה עצמית ועוד.
7.תמציות באך לטיפול בדאגנות יתר – 5 תמציות לטיפול במצבים של פרפקציוניזם, ביקורתיות, קושי להתמודד ועוד.

ייעוץ והתאמת תמציות פרחי באך לטיפול במצבי לחץ

אחד הגורמים הנפוצים לפנייה לטיפול בשיטת פרחי באך הוא לחץ נפשי, אשר יכול להיגרם ממקורות שונים, שאותם יאבחן המטפל בפגישה הראשונה עם המטופל, שבה יתבצע אבחון ועל פיו יינתן ייעוץ מה הן התמציות אשר עשויות לעזור. התמציות עשויות מחומרים טבעיים בלבד, ולכן הטיפול בהם אינו יוצר תופעות לוואי, אינו ממכר, ויכול לעמוד בפני עצמו או כהשלמה לטיפול פסיכולוגי במידת הצורך.

דרך נפוצה נוספת להשתמש בתמציות פרחי באך במצבים של לחץ, היא שימוש ברסקיו – Rescue Remedy – שילוב של מספר תמציות, השילוב היחיד שנעשה על ידי ד"ר באך עצמו, ונועד להקלה מיידית לקראת אירועים ספציפיים המייצרים לחץ, חשש או דאגות. לטיפול במצבים מתמשכים יש להגיע לאבחון אצל מטפל מוסמך, אשר בהתאם למצב המטופל ימצא את שילוב התמציות המתאים ביותר להחזרת המטופל לאיזון, וכך להרגעת הלחץ שהוא חש.